Krisztinát, a portugáliai magyar idegenvezetőt és utaskísérőt már ismerhetitek, hiszen korábban készítettem vele egy nagyon érdekes interjút, egy másik bejegyzésben pedig Portugáliai legszebb strandjairól mesélt.
Most az ő segítségével állítottunk össze egy TOP 5-ös listát lisszaboni tapasztalatai alapján, de azt hiszem, ezekre tekinthetünk általános érvényű jó tanácsokként is, hiszen bárhol tapasztalhatunk hasonlót.
Lisszabonban például gyönyörű macskaköves járdák vannak, de nemrég olvashattatok például a kavicsos Rodosz városáról is, ahol egy bokaficamot nem szívesen kockáztat senki, úgyhogy jobb, ha a magassarkú cipő otthon marad.
A városlátogatásoknak pont az a lényegük, hogy felfedezzük a környéket, amit valljuk be, egy autóban ülve nehezebb. Nem beszélve az idegeskedésről, hogy bizonyos helyekre csak engedéllyel lehet behajtani, macerás a parkolás, aztán meg sietni kell, mert lejár a parkolóóra. Sokszor pedig kifejezett élmény a helyi tömegközlekedés, hiszen a lisszaboni 28-as villamosért tömegek állnak sorba, de például Prága villamosai is kihagyhatatlanok, vagy éppen olyan kuriózumokra ülhetünk fel, mint a híres máltai buszok. (Ez utóbbiakat sajnos már felváltották modernebb társai, de a turisták kedvéért néhány még működik.)
Elsőre talán kissé ellentmondásos, de konkrétan olyan felkapott járatokra gondolunk, mint a lisszaboni 28-as villamos, ahol nap közben valóban rengetegen állnak sorba, bevallom, mikor mi Portugáliában jártunk, pont emiatt ki is hagytuk ezt a programjaink közül. Viszont, Krisztina tanácsát érdemes megfogadni: válasszunk egy korai időpontot, ami nekünk nem is lesz olyan korai, hiszen 8-9 órakor sokan már munkában vagyunk, így hozzászoktunk a korai keléshez. Kitűnő időpont az este 19.30-21 óra közötti időszak is, mikor már szintén kevesebben vannak, mi viszont így esti fényeiben is megnézhetjük a várost.
Még a legbiztonságosabbnak mondott városokban is felbukkanhat egy élelmes zsebtolvaj, aki kihasználja, hogy a gyanútlan turisták figyelme inkább a látnivalókra irányul.
(Na jó, egy kivételt tettünk Bangkokban, mikor már nagyon untuk, hogy minden olyan édeskés, de nem ez a jellemző.) A helyi kis éttermek sokszor olcsóbbak is, mint fent nevezett társaik, nem beszélve arról, hogy így megkóstolhatjuk a helyi jellegzetes ételeket. És az sem biztos, hogy a legfelkapottabb helyen fogod a legjobbat enni, a kis eldugott éttermek, ahová több helyi is beül, sokszor jóval finomabb, háziasabb ízeket kínálnak.
Egyes országokban vannak olyan helyek, épületek, amiket kifejezetten tilos fotózni, ezeknek nem árt utána nézni, mielőtt utazunk. De ugyanígy az is előfordulhat, hogy bizonyos emberek nem veszik jó néven, ha fényképezik őket, és esetleg agresszíven viselkednek, vagy miután kattant a fotó, pénzt követelnek érte.
Ha szívesen olvasgatnál beszámolókat városnézéseimről, IDE kattintva megteheted.
Ha portugáliai idegenvezetésre, segítségre van szükséged, keresd bátran Krisztinát:
https://www.facebook.com/portugalhu/?fref=ts
.